website speed optimization

معرفی ۵ ابزار برتر تست سرعت سایت (Page Speed یا site speed) :

آذر ۲۲, ۱۳۹۹

یکی از مهمترین موارد افزایش بازدیدکنندگان سایت بهبود سرعت بارگذاری (Page Speed یا site speed) می باشد. سرعت سایت و نحوه بارگذاری آن یک عنصر مهم در سئو (SEO) و رتبه سایت در نتایج جستجو می باشد و باید به صورت مکرر مورد ارزیابی قرار گیرد.

نکات و مفاهیم مهم در تست سرعت سایت

موارد زیادی توسط ابزارهای تست سرعت مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد بنابراین پیش از آنکه به سراغ تست سرعت سایت بروید با چند مفهوم مرتبط با عملکرد این ابزارها آشنا شوید سپس تست و نتیجه را تجزیه و تحلیل کرده و اقدام به بهینه‌سازی وب‌سایت خود نمایید:
 • آنالیز هدر سایت
 • بررسی سی دی ان
 • بارگذاری در مناطق جغرافیایی متفاوت
 •  فشرده سازی اسکریپت ها
 • بهینه سازی تصاویر
 •  حجم صفحه اصلی
 • تعداد درخواست ها
 • سرعت در مرورگرهای متنوع
 • کمینه سازی، حذف کردن کاراکتر های غیرضروری و کامنت ها ، فشرده سازی و بهینه سازی کدها
 • Block delimiter
 • زمان رسیدن به اولین بایت (TTFB)
 • بررسی ری دایرکت ها
 • CSS درون خطی
 • Render-Blocking
 • تنظیمات کش سرور
 • تنظیمات اکسپایر شدن کش مرورگر
 • فشرده سازی gzip
 • DNS lookup
 • طول و عرض مشخص برای عکس ها
 •  Lazyload در تصاویر
 • defer یا async فایل های js و css
 • نحوه render شدن سایت در مرورگر
 • render شدن حجیم ترین فایل در سایت
 • جا به جایی المان ها در زمان و بعد از بارگزاری
 • زمان نمایش اولین بخش از سایت
 • نوع دستگاه مانند موبایل و دسکتاپ
 • نوع اینترنت مورد استفاده در ابزار جهت تست
 • و…

 

معرفی ابزار های تست سرعت سایت:

توجه داشته باشید تمام ابزار های تست سرعت در هر بار تست جوابی متفاوت با عدد قبلی خواهند داد و حتی در روزها یا ساعات مختلف روز با توجه به ترافیک سایت و درگیر شدن سخت افزار یا نرم افزار های دیگر در این عدد تاثیر خواهد گذاشت لذا توصیه می شود به صورت مکرر در بازه های زمانی متفاوت تست شود و میانگین آن را معیار خود قرار دهید.

۱)ابزار PageSpeed Insights گوگل

ابزار تست سرعت PageSpeed Insights گوگل به عنوان مهمترین ابزار تست سرعت برای developer ها می باشد که از 1 تا 100 و در سه رنگ سبز ، نارنجی و قرمز در دو حالت دسکتاپ و موبایل به سرعت وب سایت شما امتیاز می‌دهد. بالاتر بودن امتیاز به معنی بهتر بودن سرعت سایت می باشد. عدد پیشنهادی در این ابزار برای دسکتاپ مقدار 80 به بالا و در موبایل بیشتر از 60 می باشد و در انتها آنالیز پیشنهاد هایی جهت افزایش سرعت ارائه می نماید که با ارجاع به منابع گفته شده می توانید در راستای بهبود سرعت سایت خود اقدام نمایید.
این ابزار توانایی آنالیز سرعت هر یک از لینک های سایت شما را دارا می باشد ولی توجه نمایید که گوگل این ابزار را برای مخاطبان داخل ایران از دسترس خارج کرده است اما با برنامه های تغییر آی پی ساده نیز می توانید به تست سایت خود بپردازید.
developer ها و طراحان تازه کار توجه نمایند سرعت سایت وابسته به نوع و کاربری آن دارد و سایت هایی که دارای گالری تصاویر هستند مانند سایت های فروشگاهی و … طبیعتا از حجم بالاتر در نتیجه سرعت پایینتری نسبت به سایت های شرکتی یا شخصی برخوردار می باشند لذا برای هر نوع سایتی به دنبال عدد نزدیک به صد در این ابزار نباشید علاوه بر این در بازه 85 تا 100 به ازای هر 1 عدد افزایش سرعت، سخت تر و پیچیده تر خواهد بود که نیاز به تغییر کد ، طراحی و تست مکرر سایت حواهد داشت اما این عدد به دور از انتظار نیست و انجام پذیر می باشد.
نتیجه تست ابزار PageSpeed Insights گوگل برای سایت آوید سامانه رایمون جهت مشاهده قرار داده شده است:

 

تست سرعت, معرفی ۵ ابزار برتر تست سرعت سایت (Page Speed یا site speed) :, آوید سامانه رایمون

ابزار تست سرعت گوگل در دسکتاپ (Page Speed Insights Desktop)

 

 

بزار تست سرعت گوگل در دکستاپ (Page Speed Insights Desktop

بزار تست سرعت گوگل در موبایل (Page Speed Insights Mobile)

 

۲)GTmetrix

ابزار تست سرعت GTmetrix یکی دیگر از ابزارهای مهم و محبوب تست سرعت سایت می باشد که توست معیار های شرکت یاهو ارائه شده است. نحوه محاسبات این ابزار در اواسط سال ۱۳۹۹ تغییر پیدا کرد و تا حدودی مشابه پارامتر های ابزار گوگل گشت در اینجا با توجه به اینکه بسیاری مطالب بسیاری از سایت ها بروزرسانی نشده و همچنان درخصوص الگوریتم قبلی این ابزار می باشد تفاوت ایجاد شده را برای دوستان شرح خواهیم داد.
در نسخه قدیمی این ابزار، دو شاخص PageSpeed Score و YSlow Score (بر مبنای استانداردهای یاهو) از A تا F به وب‌سایت شما امتیاز می‌داد و گزارش‌های GTmetrix در شش بخش مختلف، شامل PageSpeed، YSlow، نمودار آبشاری، محور زمانی بارگذاری، ویدئو و تاریخچه یا سوابق همچنین زمان کامل لود پیج نیز ارائه می گشت.
قسمت YSlow معیار های پیچیده و تخصصی تر را بررسی میکرد و در هر بخش از شاخص ها به ازای هر مشکل یک ردیف با درصد نشان میداد که به developer ها کمک شایانی در برطرف کردن مشکلات می نمود.
نتیجه تست ابزار GTmetrix نسخه قدیم برای سایت آوید سامانه رایمون جهت مشاهده قرار داده شده است:
تست سرعت, معرفی ۵ ابزار برتر تست سرعت سایت (Page Speed یا site speed) :, آوید سامانه رایمون

gtmetrix ابزار تست یاهو نسخه قدیم

 

از اواسط سال ۱۳۹۹ نسخه جدید ارائه گشت که معیار های آن تشابه بسیاری با ابزار گوگل دارد اما امتیازی که داده می شود متفاوت است. در نسحه جدید شاخص ها به Performance و Structure تقسیم می شود و مانند نسخه قبلی به هر شاخص یک امتیاز می دهد اما برخلاف نسخه قبلی به مجموع عملکرد سایت از A تا F امتیاز می دهد.
در شاخص Performance  بیشتر به معیار های سخت افزاری و زمان برقراری ارتباط با سرور و…  و در بخش Structure بیشتر به بهینه سازی سایت شما جهت افزایش سرعت و کیفیت می پردازد یکی دیگر از نکات مهم در بروز رسانی این سایت محدود شدن تعداد دفعات تست سایت در روز میباشد که البته با استفاده از تغییر آی پی توسط فـیــ ـلــ ــتــر شکن و حذف کش مرورگر میتوانید تعداد دفعات بیشتری تست نمایید.
با ثبت‌نام و دریافت یک حساب کاربری رایگان می‌توانید موقعیت جغرافیایی ، نوع مرورگر (کروم یا فایرفاکس) و نحوه اتصال (دایال آپ یا اینترنت پرسرعت) را تنظیم نمایید. ازجمله سایر ویژگی‌های پیشرفته‌تر این ابزار، می‌توان به قابلیت تهیه ویدئو از بارگذاری سایت (ضبط و نمایش لحظه به لحظه بارگذاری وب‌سایت برای پیدا کردن بخش‌هایی که بارگذاری سایت را بیشتر به تعویق می‌اندازند) و همچنین امکان مستثنا کردن تبلیغات و نمایش تأثیر آن‌ها بر بارگذاری سایت اشاره کرد.
یکی از مشکلات این ابزار عدم شناسایی برخی از CDN ها می باشد که می توانید در اکانت کاربری خود در بخش تنظیمات به صورت دستی آدرس CDN های خود را وارد نمایید تا دیگر با مشکل عدم شناسایی CDN در GTmetrix رو به رو نشوید.
پیشنهاد ما برای زمان بارگزاری سایت ۰ تا ۳ ثانیه عالی و ۳ تا ۵ ثانیه خوب می باشد و ۵ تا ۱۰ نیاز به بهبود دارد و برای شاخص Performance به دلیل این که معیارهای این شاخص مثل سخت افزار با مشخصات قوی ، استفاده از از CDN ها یا DNS اختصاصی و… تاثیرگزار است که این امر باعث افزایش هزینه می شود امتیاز 70 به بالا و برای شاخص Structure با توجه به تاثیر زیاد بهبود بهینه سازی developer ها در این شاخص و کم هزینه بودن آن امتیاز بالای 80 می باشد و در کل C تا A را می توان به عنوان عملکرد مناسب سایت در نظر گرفت.
نتیجه تست ابزار GTmetrix نسخه جدید برای سایت آوید سامانه رایمون جهت مشاهده قرار داده شده است:
 gtmetrix new

gtmetrix ابزار تست یاهو نسخه جدید

۳)WebPageTest

ابزار تست سرعت WebPageTest شباهت زیادی به ابزار گوگل دارد، اما امکان انتخاب موقعیت‌های جغرافیایی و مرورگرهای متفاوت (ازجمله مدل‌های مختلف موبایل) را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. این ابزار نیز در شاخص های متفاوت از A تا F به سایت امتیاز می‌دهد.
گزارش WebPageTest شامل خلاصه گزارش، جزئیات، مرور عملکرد، جزئیات بارگذاری محتوا، اسکرین‌شات‌ها و امنیت و بخش آنالیز تصاویر و نقشه سرعت بارگذاری اجزای مختلف برگه مورد نظر می باشد.
نتیجه تست ابزار WebPageTest نسخه جدید برای سایت آوید سامانه رایمون جهت مشاهده قرار داده شده است:
ابزار تست سرعت WebPageTest

ابزار تست سرعت WebPageTest

۴)pingdom tools

ابزار تست سرعت pingdom tools  شباهت بسیاری با GTmetrix دارد و سایت را مورد تحلیل و بررسی قرار می‌دهد و محتوای بررسی شده را در قالب جدول به شما ارائه می شود و رتبه هایی از a تا f به وب سایت اختصاص می دهد که با بررسی مشکلات گفته شده می توانید سایت خود را بهینه سازی نمایید.
از قابلیت های دیگر این ابزار قدرت انتخاب محل جغرافیایی میباشد اما این ابزار نیز همچون گوگل IP کاربران ایرانی را مسدود می نماید در نتیجه باید از نرم افزار تغییر IP جهت تست استفاده نمایید.

نتیجه تست ابزار pingdom tools نسخه جدید برای سایت آوید سامانه رایمون جهت مشاهده قرار داده شده است:

 

ابزار تست سرعت pingdom tools 

ابزار تست سرعت pingdom tools

۵) dotcom-monitor

ابزار تست سرعت dotcom-monitor این ابزار منحصر به فرد می تواند سایت را از نواحی جغرافیایی مختلف به صورت هم‌زمان بررسی و نتایج تست را در یک صفحه نشان ‌دهد که با کلیک بر روی هرکدام می‌توانید گزارش وضعیت  مشاهده کنید. این قابلیت می‌تواند باعث صرفه‌جویی قابل توجهی در وقت شما شود؛ چرا که در بقیه ابزارهای تست سرعت وب‌سایت برای بررسی وضعیت سرعت بارگذاری سایت در هر منطقه باید مجدداً تست را اجرا کنید.
نتیجه تست ابزار dotcom-monitor نسخه جدید برای سایت آوید سامانه رایمون جهت مشاهده قرار داده شده است:
ابزار تست سرعت dotcom-monitor

ابزار تست سرعت dotcom-monitor