مدل های مدیریت تغییرات (Change Management Models) - بخش ششم | مدل John Kotter

مدل های مدیریت تغییرات (Change Management Models) – بخش ششم | مدل John Kotter :

شهریور ۴, ۱۳۹۸

مدل های مدیریت تغییرات (Change Management Models) – بخش ششم | مدل John Kotter :

بهترین راه پیش بینی آینده ، ساختن آن است.

مدل مدیریت تغییرات John Kotter :

جان کاتر به عنوان یک متخصص در مدیریت و رهبری، مشاور بیش از ۱۰۰ شرکت در مورد اعمال تغییرات مورد نظرشان بوده است. با بررسی نقاط ضعف و قدرت این شرکت ها در فرایند تغییر، جان کاتر موفق شد اشتباهات و مشکلات مشترک این فرایند را شناسایی کند. این موضوع سبب شدجان کاتر هشت مرحله برای اعمال تغییر و تحول در شرکت و سازمان ها معرفی کند. با توجه به این مراحل و نکات ذکر شده در آن می توان از بروز و ظهور هرگونه مشکل احتمالی در فرایند اعمال تغییر جلوگیری کرد.

مراحل مدل تغییرات John Kotter :

تشکیلاتی که قصد دارد تغییرات عمده و اساسی در درون خود ایجاد کند نیازمند آن است تا با درنظر گرفتن هشت مرحله ایجاد تغییر از دید جان کاتر از بروز هرگونه مشکلی احتمالی جلوگیری به عمل آورد.

۱) اطرافیان و کارمندان را متقاعد کنید که تغییر ضروری و اجتناب ناپذیر است :

شرکت ها و سازمان ها در زمانی که قصد اعمال و اجرای تغییرات را دارند سعی می کنند سطح خشنودی کارمندان خود را افزایش دهند. به عقیده جان  کاتر وقتی مردم انگیزه نداشته باشند اجازه اعمال تغییرات را نمی دهند و این موضوع سبب اتلاف وقت و تلاش های صورت گرفته برای اعمال تغییرات مورد نیاز است. مدیران اجرایی معمولا این واقعیت را که تغییر محلی که کارمندان در آن احساس ارامش میکنند چقدر دشوار است دست کم می گیرند.برای متقاعد کردن مردم به تغییر باید به خشنودی آن ها و افزایش انگیزه شان توجه کنید تا آن ها تغییر و تحولات جدید را بپذیرند.

۲) انتخاب یک تیم قوی برای اجرای طرح :

ایجاد یک گروه متشکل از مدیران قوی و با استعداد که از توان هم اندیشی و کار گروهی برخوردارند و می توانند به راحتی و با موفقیت فرایند اعمال تغییرات مورد نظر را مدیریت کرده و دیگران را نیز با خود همراه سازند.

۳) ایجاد دورنما از تغییرات مورد نظر :

وقتی هدف از تغییر و مسیری که برای رسیدن به آن باید طی شود روشن باشد، آن گاه تمام تلاش ها متمرکز شده و امور سازمان یافته تر و منظم تر پیش خواهد رفت.

۴) چشم انداز خود از تغییر را با دیگران به اشتراک بگذارید :

استراتژی و چشم انداز تغییرات مورد نظر باید با کسانی که به شکل مستقیم با آن درگیر هستند به اشتراک گذارده شود. علاوه بر بحث و تبادل نظر با استفاده از سایر ابزار ها افردای که در پروسه ایجاد تغییرات حضور مستقیمی دارند باید در جریان امور بوده و رفتارشان به عنوان یک مدل برای سایر کارمندان به شمار رود.

۵) به دیگران این امکان را بدهید که روی ایده شما کار کنند :

به عقیده جان کاتر چنانچه روند قدیمی امور و مشکلات و موانع سابق در زمان تغییر هم همچنان وجود داشته باشد این موضوع موجب کاهش انگیزه کارمندان و کسانی خواهد شد که در پروسه اعمال تغییرات فعالیت کرده و در معرض آن قرار دارند. بنابراین مدیرانتان و کارمندان درگیر در پروسه تغییر را تشویق کنید تا چنانچه ایده بهتری به ذهنشان رسید بدون اینکه دائما تصمیماتشان را به تصمیم شما وابسته کنند آن ایده را عملی کنند.

۶) برای دستیابی به موفقیت ها و پیروزی های کوتاه مدت برنامه ریزی کنید :

برای شروع تغییرات موردنظرتان مسیری را انتخاب کنید که به واسطه آن انگیزه کارکنانتان را هرچند بسیار محدود و کوچک افزایش دهید. با اطلاع رسانی مداوم در مورد دستاورد ها و موفقیت های بدست امده از اعمال تغییرات جدید موجب افزایش انگیزه و بالا رفتن روحیه کارمندان خود شوید. روی جنبه های مثبت و موفقیت آمیز تغییراتی که اعمال کرده اید تاکید کنید.

۷) توسعه و بهبود شرایط را تحکیم بخشیده و ریتم حرکت خود را حفظ کنید :

جان کاتر می گوید به جای قانع و خشنود شدن از موفقیت به دست آمده بر اثر اعمال تغییرات بهتر است این جو مثبت ایجاد شده به واسطه آن ها برای گسترش تغییرات به سراسر تشکیلات خود استفاده کنید.

۸)رویکرد جدیدتان را نهادینه کنید :

سعی کنید تا تغییر و تحول را وارد ساختار و شالوده فرهنگ سازمان و تشکیلات تجاری خود کنید. هنگامی که تغییرات تثبیت شوند موثرتر خواهند بود.

مدل های مدیریت تغییرات (Change Management Models) - بخش شیشم | مدل John Kotter

مدل جان کاتر

منبع اول

منبع دوم

لینک های مرتبط با این پست :

مدل های مدیریت تغییرات (Change Management Models) – بخش اول

مدل های مدیریت تغییرات (Change Management Models) – بخش دوم

مدل های مدیریت تغییرات (Change Management Models) – بخش سوم

مدل های مدیریت تغییرات (Change Management Models) – بخش چهارم

مدل های مدیریت تغییرات (Change Management Models) – بخش پنجم 

 

 

مقاله: نرم افزار ERP (برنامه ریزی منابع سازمان)