کارورزی و کارآموزی چیست؟

به طور خلاصه هر تجربه آموزشی که در محیط کار بدست بیاید کارورزی یا کارآموزی نام دارد. دلایل حضور افراد در دوره های مذکور می‌تواند متفاوت باشد.

گذراندن واحد درسی ، حضور اجباری پیش از استخدام، صورت داوطلبانه در شرکتی که پذیرش کارورز دارد یا به صورت پرداخت هزینه و حضور در شرکت برگزار کننده دوره نمونه هایی از آن می باشد.

کیفیت دوره های کارورزی یا کارآموزی به سازمان برگزارکننده ارتباط مستقیم دارد اما به صورت کلی از دوره های آموزشگاهی یا مجازی بسایر مفیدتر بوده و علاوه بر کسب مهارت های فنی، کاروزان با کار تیمی، محیط واقعی کار، فرهنگ سازمانی، فن بیان، ساختار سازمانی و…   آشنا می شوند  که نه تنها سبب بالا رفتن قابلیت‌های آنان برای اشتغال در آینده می‌شود، بلکه به کارورزان قدرت انتخاب بیشتری برای انجام وظایف محوله می‌دهد. بدین ترتیب داوطلبین این حوزه بهتر می‌توانند به علاقه مندی‌ها و گرایشات خود در زمینه‌های مختلف، پی ببرند و نقاط قوت کارشان را  بشناسند.

 

تفاوت کارآموزی و کارورزی چیست؟

پیش از این، دوره‌های آموزشی برگزار شده مختص افرادی بوده است که در زمینه ساخت و ساز و برنامه ریزی، تحصیل کرده بودند. در صورتی که این روزها زمینه‌های شغلی مختلف، از جمله حسابداری، برنامه نویسی ، بازاریابی و… نیز نیاز به تجربه کاری دارند. کارورزی همواره یکی از ساده‌ترین کارها برای ارتقا مهارت شغلی بوده است. معمولا بیشتر کارورزان پس از پایان دوره آموزشی خود در همان مرکز مشغول به کار می‌شوند.

با توجه به توضیحاتی که ارائه شد، مهم‌ترین تفاوتی که کارآموزی و کارورزی دارند زمان، هزینه و درآمد می باشد.عموما کارآموزان از طرف دانشگاه به شرکت ها معرفی می گردند و مدت 1 تا 6 ماه می باشد اما کارورزی از طریق سازمان های خصوصی یا پارکهای علم و فناوریبه مدت زمان معمولا بین ۱۲ تا ۱۸ ماه انجام می گیرد و میتواند با دریافت یا پرداخت هزینه همراه باشد. لازم به ذکر است که مدت زمان این دوره، به درجه گواهینامه دریافتی توسط کارورز نیز بستگی دارد. برخلاف کارورزی، کارآموزان در انتهای دوره خود هیچ گواهی رسمی دریافت نمی‌کنند.

internship

فرم ارسال درخواست کارورزی در شرکت آوید سامانه رایمون

از تمامی علاقه مندان به برنامه نویسی Back-end/Front-end و کسانی که به sql و کار با بانک های اطلاعاتی علاقه دارند، دعوت میشود تا رزومه خود را برای ما ارسال کنن.

برای دوره کارورزی سابقه کدنویسی پیش نیاز نیست و در طول دوره این مهارت آموزش داده خواهد شد و پس از گذراندن و یادگیری مهارت های لازم و تایید توسط سازمان، کارورز میتواند در سازمان مشغول به کار شود.

Click or drag a file to this area to upload.
در صورتی که از رزومه آنلاین استفاده میکنید ، لینک آن را در فیلد توضیحات ارسال کنید. فایل های قابل ارسال zip و pdf هستند.