محاسبه بازده شخصیت (Measuring the return on Character)

محاسبه بازده شخصیت (Measuring the return on Character) :

آگوست 26, 2019

محاسبه بازده شخصیت (Measuring the return on Character)

هاروارد بیزینس ریویو یکی از مجلات معتبر دنیای مدیریت می‌باشد. این مجله در شماره آوریل ۲۰۱۵ خود مقاله‌ای با نام «محاسبه بازده شخصیت» که توسط فرد کیل (Fred Kiel) نوشته شده بود به چاپ رساند. این مقاله در جستجوی پاسخ سوال زیر بود:

آیا میان ویژگی‌های شخصیتی مدیران سازمان‌ها با دستاوردهای مالی و تجاری سازمان رابطه‌ای برقرار است؟

فرد کیل در شرکت مشاوره‌ای KRW International حدود نه سال پیش با 84 مدیرعامل و تیم‌های اجرایی آن‌ها (در عین حال 8،600 کارمند) نظرسنجی کرد و مصاحبه کرد. هدف وی پیدا کردن ارتباط بین شخصیت رهبر و عملکرد یک سازمان بود. همان بازده شخصیت معروف!

بسیاری از نویسندگان دیگر نیز به این موضوع پرداخته‌اند. اما ناشر کتاب (انتشارات نقد و بررسی کسب و کار هاروارد) ادعا می‌کند:

این اولین مطالعه بزرگ است که رابطه قابل اندازه گیری بین شخصیت مدیر عامل و تجارت را نشان می‌دهد.

تیم فرد کیل از 44 شرکت مستقر در ایالات متحده شروع به کار کرد که از طریق آن‌ها توانستند مجموعه کاملی از داده‌های مصاحبه و عملکرد مالی را گردآوری کنند. این تحقیق شامل 500 شرکت Fortune، شرکت‌های خصوصی و غیرانتفاعی بود.

محققان برای دستیابی به پاسخ،‌ به بیش از ۵۰۰ صفت اخلاقی را در سازمان‌هایی که عملکرد تجاری آنها مشخص بود بررسی کردند و ۴ اصل اخلاقی اساسی و فاکتور تاثیرگذار در بازده شخصیت را برگزیده‌اند.

چهار اصل اخلاقی اساسی:

  • یکپارچگی (Integrity)
  • مسئولیت (Responsibility)
  • بخشندگی (Forgiveness)
  • دلسوزی (Compassion)

این ۴ اصل تاثیرگذار در بازده شخصیت در ۸۴ سازمان غیرانتفاعی امریکایی مورد پرسش قرار گرفته است.

نتیجه کاملا قابل توجه ‌و البته مقداری دور از انتظار بوده است:

سازمان‌هایی که در آن،‌ کارکنان احساس می‌کنند دارای «مدیرعاملی خیرخواه» هستند (مدیر عاملی که امتیاز بالایی در ۴ صفت فوق‌الذکر دارد) به طور محسوسی عملکرد بهتری نسبت به سازمان‌هایی دارند که مدیرعامل آن‌ها از دید کارکنان فردی «خودخواه» به شمار می‌رود.

نکته جالب اینجاست که معمولا این گونه مدیران از این ضعف شخصیتی خود،‌ آگاه نیستند! در همین پژوهش، ‌مدیرانی که از دید کارکنان خودخواه بوده‌اند، به خودشان امتیازات بازده شخصیت بسیار بالایی در این ۴ اصل داده‌اند در حالی که مدیران خیرخواه با داشتن مقداری تواضع به خودشان نمرات کمتری داده‌اند.

منبع اول : ‎هاروارد بیزینس ریویو HBR

منبع دوم

مقاله: نرم افزار ERP (برنامه ریزی منابع سازمان)

شرکت آوید سامانه رایمون تولید کننده نرم افزارهای مالی;  لجستیک ; تولید و ERP