کلام

قدرت گفتار و کلام در زندگی

سپتامبر 13, 2019

قدرت گفتار و کلام در زندگی

قدرت کلام ما  باعث می‌شود که فردی از زندگی ناامید شود. یا برعکس قدرت کلام می‌تواند یک شخص را به زندگی امیدوار کند و او را به سمت اهداف خود هدایت کند.

در طول زندگی‌تان ممکن است با قدرت کلام‌تان باعث ساخته شدن یک زندگی و یا نابود شدن امیدها و آرزوها شوید. کلمات ما روی خود ما هم تأثیرات فراوانی می گذارند. کلمات ما باعث می‌شوند که احساساتمان تغییر کنند. ما به جز اینکه با دیگران صحبت می‌کنیم، با خودمان هم گفتگوهای درونی داریم.

گفتگوهای درونی انسان باعث می‌شوند که او احساس امیدواری کند. و حتی برعکس احساس کند که دلسرد است و ادامه زندگی برایش دشوار است. کلام ما بر احساس و عواطف خود ما و دیگران تأثیر مستقیمی دارد. قدرت کلام انسان می‌تواند او را به قله‌های رفیع موفقیت برساند یا اینکه او را به زیر بکشد و یا به کلی نابود کند.

فلورانس اسکاول شین

کسانی که همواره از بیماری یا مصیبت سخن می‌گویند در نهایت آن را به خود جذب خواهند کرد.

انسان توانایی آن را دارد که با حرکت عصای معجزه گر کلام خود، وضعیتی نامطلوب را تغییر دهد. او با این حرکت می‌تواند غم را به شادی، بیماری را به تندرستی، تنگدستی را به وفور و فراوانی نعمت تبدیل کند. قوه تخیل نیرویی خلاق است و همواره باید کلامی را انتخاب کرد که در آن بارقه‌ی اجابت و برآورده شدن آرزو باشد.

با وجود این که مردم نیروی خارق العاده کلام را دریافت می‌کنند ولی باز هم نمی‌توانند مراقب گفتار خود باشند.

منظور نادرست از گپ زدن

مثلاً دوستی دارم که پشت تلفن به من می‌گوید: “بیا برویم مثل قدیم‌ها گپ بزنیم و درد و دلی کنیم”. منظور او از این گپ زدن به کار بردن واژه‌های غیرسازنده مثل درد بی‌پولی، وضعیت کاری خراب، شکست، بیماری و گله‌گذاری از روزگار است.
من هم معمولاً به او می‌گویم: “نه متشکرم. من به اندازه کافی از این گپ‌ها زده ام. برایم خیلی گران تمام می‌شوند. ولی حاضرم در مورد خواسته‌هایمان و آن چه علاقه داریم صحبت کنیم، نه درباره موضوعاتی که برایمان خوشایند نیست.”

یک مثل قدیمی می‌گوید: “فقط به سه دلیل جرات کلام داشته باشید: به خاطر طلب سلامت، برکت و سعادت”.
هرچه انسان در مورد دیگران بگوید در مورد او خواهند گفت و هرچه را برای دیگری بخواهد همان را برای خود خواسته است. “نفرین” همیشه به گوینده بازمی‌گردد. اگر کسی برای دیگری بدبختی بخواهد بی‌تردید همان را برای خود خواسته است و اگر خواستار موفقیت دیگران بوده است و در طلب آن به آن‌ها کمک کند راه موفقیت را برای خود گشوده است. جسم و بدن انسان با قدرت کلام، تغییر و نیرو می‌یابد و بیماری را از ذهن هوشیار دور می‌کند.

جول اوستین

هرگاه حرفی می‌زنیم و واژه‌ای بر زبان می‌آوریم در واقع داریم به آن اجازه می‌دهیم که در زندگی ما اتفاق بیفتد. اگر می‌خواهید بدانید که پنج سال دیگر کجا و در چه حال خواهید بود، به حرف‌هایی که امروز در مورد خود می‌زنید دقت بیشتری داشته باشید.

یاد می‌گیرید که کلماتتان را در همان مسیری بیان کنید که دوست دارید زندگیتان در آن مسیر به پیش برود. هر نوع افکاری چه خوب یا بد به ذهن ما ناخواسته خطور می‌کنند اما ما می‌شویم که تنها همین که این افکار وارد سر ما می‌شوند در زندگی ما به وجود نمی‌آیند، بلکه وقتی که آن‌ها را به زبان می‌آوریم در زندگی ما شکل واقعی پیدا کند.

مثلا اگر دوستی از شما پرسید چه خبر؟ شما نباید از نگرانی‌ها و مشکلاتتان با او صحبت کنید و به آن‌ها جان دهید. یاد می‌گیریم که شرایط فعلی خود را توصیف نکنیم بلکه شرایطی که خواهان آن هستیم را توصیف کنیم و بر زبان بیاوریم.

“شما همان میوه‌ای را برداشت می‌کنید که قبلا دانه‌اش را کاشته‌اید.”

به عبارتی دیگر شما نمی‌توانید حرف‌های منفی بزنید و انتظار زندگی مثبتی را داشته باشید. شما نمی‌توانید در مورد شکست صحبت کنید و انتظار موفق شدن داشته باشید. شما نمی‌توانید در مورد کمبود و ضعیف بودن اوضاع مالی صحبت کنید و انتظار فراوانی داشته باشید.

آنچه می‌گویید در زندگی شما اتفاق می‌افتد.

آنچه به آن فکر می‌کنید در زندگی شما به وجود نمی‌آید. افکار منفی ممکن است دائم سراغ ما بیایند. بلکه وقتی افکارتان را به زبان می‌آورید باعث رخ دادن آن‌ها در زندگی‌تان می‌شود.

پس چه باید گفت؟

وقتی می‌گویید که من با استعداد نیستم و شخصیت جالبی ندارم درواقع دارید برای خودتان محدودیت قائل می‌شوید. این یعنی داشتن یک زندگی متوسط… .
شما ممکن است قبلا این‌کار را کرده و به زیان خودتان حرف زده باشید اما من معتقدم امروز یک روز جدید است. من باور دارم که شما از این دام نجات پیدا خواهید کرد، تمام زنجیرها برای شما آزاد می‌شوند، تمام گره‌های محکم برای شما باز خواهند شد و هیچ سلاحی در برابر پیشرفت شما شکل نخواهد گرفت.

شما فقط باید این کار را انجام بدهید :
  1. فقط در مورد موفقیت در زندگی‌تان حرف بزنید.
  2. در مورد فراوانی‌ها صحبت کنید.
  3. به خودتان جرات بدهید و در مورد الطاف خداوند صحبت کنید.
  4. شجاعانه در مورد رویاهای‌تان صحبت کنید.
  5. در مورد مسائلی که به آن‌ها اعتقاد دارید حرف بزنید.

از کلام خود برای توصیف شرایطی که دارید استفاده نکنید بلکه از آن برای تغییر شرایط استفاده کنید. در هر حال افکار منفی سراغ ما می‌آیند کلید غلبه بر آن‌ها این است که این افکار را به زبان نیاوریم. اگر این افکار را بزبان نیاوریم در زندگی هم اتفاق نمی‌افتند. افکار منفی خود را بیان نکنید و به آن‌ها جان ندهید. شما می‌توانید با قدرت کلام خود سرنوشت خود را تغییر دهید.

منبع اول: کتاب چهار اثر نوشته فلورانس اسکاول شین

منبع دوم: سخنرانی جول اوستین

مقاله: نرم افزار ERP (برنامه ریزی منابع سازمان)

شرکت آوید سامانه رایمون تولید کننده نرم افزارهای مالی;  لجستیک ; تولید و ERP