همکاران سیستم رایمون را بهترین راهکار ERP می دانند

مشکلات پشتیبانی سیستم همکاران ما

دی ۲۵, ۱۳۹۹

طبق گزارشات واصله از مشتریان و بررسی سیستم همکاران دیگر ما در صنعت ERP که سازمان ها پیش تر خریداری نموده اند برخی از این سیستم ها دیگر پشتیبانی نخواهد گردید که خدمات پشتیبانی شامل رفع خرابی یا مشکلات سیستم، ساخت گزارشات، انتقال و بازیابی اطلاعات و… به صورت حضوری، آنلاین یا ریموت می باشد.

طبق سیاست جدید برخی از شرکت های فعال در صنعت ERP ، مبنی بر عدم برطرف کردن مشکلات ساختاری موجود و مشکل از کار افتادن سیستم در سال 1400 پشتیبانی نسخه قدیمی حداکثر تا پایان سال 1399  انجام خواهد پذیرفت. شاید یکی دیگر از دلایل مهم عدم پشتیبانی این نسخه ، اجبار مشتریان به خرید از نسخه های جدید و کسب درآمد مجدد می باشد.

حل مشکل از کار افتادن نرم افزار ERP

به هر حال از کار افتادن و مشکلات پشتیبانی در سیستم همکاران ما در صنعت ERP که مشتریان سالیان گذشته هزینه بسیاری برای آن انجام داده اند و از سوی دیگر اجبار به خرید نرم افزار جدید که هزینه بسیار بالایی را در شرایط اقتصادی موجود به سازمان ها تحمیل نموده ، باعث ایجاد نارضایتی در شرکت های مذکور شده است، در نتیجه افراد بسیاری به دنبال راهکاری مناسب برای حل این مشکل در سازمان خود می باشند. جهت حل مشکل از کار افتادن سیستم دو راهکار توسط مشاوران و شرکت های فعال در صنعت ERP ارائه می گردد:

 • خرید نرم افزار مالی جدا گانه (از شرکت دیگر) و اتصال آن به سیستم

این راهکار توسط شرکت های بسیاری پیشنهاد می گردد که ما به همکاران و مشتریان خود پیشنهاد نمی دهیم زیرا مشکلات متعددی را در آینده به دنبال خواهد داشت. ابتدا باید به ماهیت یکپارچکی یک نرم افزار ERP در سطح سازمان اشاره نمود که با انجام این امر مهم ترین مزیت داشتن یک سیستم ERP یعنی یکپارچگی را از دست خواهید داد که قطعا مشکلاتی نظیر خرابی دیتا، مغایرت و… ایجاد می گردد.
در مرحله دوم باید به دلیل اصلی ایجاد این مشکل یعنی قطع خدماتی همچون پشتیبانی فنی، رفع خطا، توسعه و ارائه سرویس پک توسط شرکت ارائه دهنده اشاره کرد که در بلند مدت به ازای هر مشکل باید مجدد دنبال یک راه حل دیگر باشید، در نتیجه این راهکار فقط حکم یک مُسَکِن را دارد.

 • انتخاب بهترین سیستم جایگزین

برای انتخاب یک جایگزین مناسب ابتدا باید با معیار های انتخاب یک نرم افزار ERP آشنا باشید که پیش تر راجع به آن توضیح داده شده است اما با بررسی نگرانی های مشتریان و سیستم همکاران ما در صنعت ERP ، دریافتیم مهمترین عواملی که برای سازمان ها اهمیت دارد شامل موارد زیر می باشد:

 • هزینه تعویض و جایگزین نمودن سیستم جدید
 • حفظ و کانورت اطلاعات موجود در نرم افزار فعلی
 • هزینه سخت افزار مورد نیاز سرور و کاربر
 • کارایی و قدرت نرم افزار جدید
 • هزینه آموزش مجدد کاربران
 • استفاده از تکنولوژی روز دنیا در نرم افزار جدید
 • رویکرد و سیاست متفاوت شرکت ارائه دهنده جدید با شرکت قبلی
 • استقرار سریع جهت جلوگیری از ایجاد وقفه در عملکرد سازمان
 • پشتیبانی دائم و قابل اطمینان

 

چرا سیستم رایمون ERP بهترین جایگزین می باشد؟

شرکت فناور آوید سامانه رایمون مستقر در پارک علم و فناوری با هدف ارائه رویکردی جدید و ایجاد تفکری متفاوت در صنعت ERP وارد بازار گردیده است. درنتیجه راهکارهای رایمون متفاوت با رقبا و متناسب با سازمان شما خواهد بود.

۱) هزینه تعویض و جایگزین نمودن سیستم جدید

خرید نرم افزار ERP یک سرمایه گذاری بلند مدت می باشد و اگر جزو آن دسته از شرکت هایی هستید که مجبور به تعویض و جایگزین کردن نرم افزار خود شده اید به این معنی می باشد که سرمایه گذاری قبلیتان با شکست رو به رو شده است. شرکت آوید سامانه رایمون مفتخر است اعلام نماید برخلاف سایر شرکت های فعال ERP در ایران، افزایش بهره وری و کاهش هزینه ها را از سازمان خود شروع نموده و با مدیریت درست منابع و استفاده از تکنیک و متد های مدیریتی و تیم سازی روز دنیا توانسته است محصولات خود را با پایین ترین قیمت در بین تمامی رقبا ارائه دهد. در نتیجه شرکت شما هزینه سوء مدیریت شرکت ارائه دهنده ERP را پرداخت نخواهد کرد.
این تفاوت قیمت به اندازه ای می باشد که شما با پرداخت مبلغی کمتر از هزینه پشتیبانی فعلی خود صاحب نرم افزار قدرتمندی خواهید شد که پشتیبانی آن به مدت یک سال رایگان خواهد بود در نتیجه نه تنها در زمان تعویض و جایگزینی هیچ هزینه ای اضافه تری برای این موضوع پرداخت نخواهید کرد، بلکه در بازه زمانی بسیار کوتاه هزینه های نرم افزار ERP برای شما به صورت چشمگیری کاهش خواهد یافت. دلیل این کاهش هزینه توسط شرکت رایمون، شیوه قیمت گذاری داینامیک و رعایت اصول گفته شده در تمام مراحل خرید لایسنس، استقرار و پشتیبانی می باشد به گونه ای که شما هزینه ای بابت مشکلات نرم افزار در پشتیبانی پرداخت نمی کنید زیرا شرکت رایمون خود را مکلف می داند مانند شرکت های بزرگ نرم افزاری در دنیا، سرویس پک و آپدیت های جدید نرم افزار خود را (برخلاف شرکت های ERP در ایران) بدون منوط کردن به قرار داد پشتیبانی، پس از قرار داد خرید لایسنس به صورت دوره ای در اختیار شما قرار می دهد.
لازم به ذکر است تنها با پرداخت ۱۰ درصد از مبلغ لایسنس حدود ۹۰ درصد پایین تر از قیمت شرکت های دیگر می توانید از خدمات پشتیبانی همچون ساخت گزارش، تغییر فرایند در سازمان، ایجاد استانداردهای بین المللی و خدمات مشاوره ای در زمینه ERP بهره‌مند شوید و این مبلغ هر ساله به اندازه تورم اعلامی از سمت بانک مرکزی کاهش یا افزایش خواهد داشت.  

۲) حفظ و کانورت اطلاعات موجود در سیستم فعلی

تمام اطلاعات ثبت شده در سازمان شما در مدت ۲ الی ۱۰ روز کاری به صورت کاملا رایگان کانورت شده و به سیستم رایمون انتقال داده خواهد شد. لازم به ذکر است به دلیل نقاط ضعف سیستم، استقرار یا پشتیبانی نرم افزار قبلی در سازمان شما، ممکن است بسیاری از اطلاعات سازمان دارای مغایرت یا خرابی باشد که شرکت رایمون در زمان انجام کانورت، تمامی این موارد را بررسی و اصلاح می نماید که برخی از آن ها شامل موارد زیر می باشد:

 • اصلاح خلاصه عملکرد های دارئی ثابت که دارای مغایرت می باشند
 • وجود شخص و شرکت های تکراری
 • اصلاح اشخاص معرفی شده به عنوان شرکت و بالعکس
 • اصلاح تفصیل هایی که اطلاعات مرجع آن در سیستم وجود ندارد (مثال : تفصیل حساب بانکی که اطلاعات حساب بانکی آن در سیستم موجود نیست)
 • اصلاح کد تفصیل تکراری
 • اصلاح کد کالای تکراری
 • اصلاح مانده قرار داد های تامین
 • اصلاح مانده قرار داد های فروش
 • اصلاح کدینگ کالا
 • اصلاح محل های فیزیکی کالا
 • اصلاح فرمول های حقوق و دستمزد که اشتباه تعریف گردیده است مانند پرداخت عیدی ، سنوات و…
 • اصلاح واحد سنجش و نوع کالاها
 • اصلاح مانده درخواست های تامین و…

۳) هزینه سخت افزار مورد نیاز سرور و کاربر

با توجه به پیچیدگی بالای نرم افزار ERP، سرور و سخت افزار مورد استفاده بسیار حائز اهمیت بوده و هزینه زیادی را در زمان خرید نرم افزار برای سازمان به همراه خواهد داشت. در نتیجه هرچقدر کیفیت برنامه نویسی پایین تر یا تکنولوژی مورد استفاده در نرم افزار قدیمی تر باشد نیاز به سخت افزار قوی تری می باشد که باتوجه به قیمت بسیار بالای سخت افزار سرور و کلاینت هزینه تامین آن برای سازمان را بسیار بالا خواهد برد.
این مشخصات به پارامترهای دیگری مانند تعداد سیستم ها و کاربران نیز وابسته است. به طور مثال اگر سروری اختصاصی برای نرم افزار ERP (شامل مالی ، لجستیک ، تولید) در نظر بگیریم رم سرور برای ۱۰ کاربر ۸ گیگ ، ۱۰ تا ۲۰ کاربر ۱۶ گیگ ، ۲۰ تا ۴۰ کاربر ۲۴ گیگ و ۴۰ تا ۲۰۰ کاربر ۴۰ گیگ باید مناسب باشد و برای سیستم های کاربر نیز رم ۴ گیگ جواب نیازها را خواهد داد. اما متاسفانه سخت افزار درخواستی برای اجرای نرم افزار ERP در ایران بسیار تعجب آور و گران قیمت می باشد!

۴) کارایی و قدرت نرم افزار

همانطور که گفته شد خرید نرم افزار ERP یک سرمایه گذاری بلند مدت می باشد. زمان تعویض و جایگزین نمودن نرم افزار باید اطمینان حاصل کنید که علاوه بر اینکه تمامی نیازهای فعلی سازمان شما را پوشش می دهد، باید تمام نیاز های آینده سازمان شما را نیز در بر بگیرد. در نظر داشته باشید که اگر برنامه ای با امکانات و ماژول های کم خریداری شود، پس از رشد سازمان مجبور خواهید بود که مجدداً سیستم را تغییر دهید در عین حال اگر دارای امکانات بسیار باشد هزینه شما را در زمان خرید افزایش خواهد داد. معماری نرم افزار رایمون به گونه ای می باشد که از یک کارگاه کوچک تا هولدینگ را می تواند به صورت کامل پوشش دهد و قابلیت انتخاب ماژول و سیستم به نسبت نیازتان در زمان خرید را دارا می باشد. در نتیجه در زمان خرید فقط امکاناتی را خریداری می نمایید که به آن نیاز دارید. همچنین در آینده نگرانی رشد سازمان و تغییر مجدد سیستم را نخواهید داشت و با رشد سازمان می توانید امکانات مورد نیاز خود را انتخاب و به بسته نرم افزاری خود اضافه نمایید.

۵) هزینه آموزش مجدد کاربران

یکی دیگر از موارد مهم در زمان تعویض نرم افزار هزینه ای می باشد که جهت آموزش کاربران با سیستم جدید به شرکت تحمیل می شود. شرکت رایمون با رعایت اصول منحصر به فرد توانسته هزینه و زمان یادگیری نرم افزار توسط کاربران را بسیار کاهش دهد که به چند مورد آن اشاره می شود:

 • رابط کاربری بسیار ساده و زیبا
 • استفاده از آیکون ، فونت ، رنگبندی، معماری ثابت و مشخص در تمامی سیستم ها و فرم ها
 • ایجاد راهنمای آنلاین در داخل سیستم
 • اعلام پیغام های دقیق و مشخص جهت راهنمایی کاربر در زمان ثبت اطلاعات
 • تهیه فیلم آموزشی گام به گام برای تمام سیستم ها
 • تهیه کتاب کار ساده و بسیار دقیق به صورت تصویری
 • آموزش حضوری و غیر حضوری به صورت فردی یا جمعی بر حسب نیاز
 • نیروی متخصص پشتیبان جهت آموزش دائم و مستمر کاربران
 • تخصیص کلید های میانبر برای استفاده از کیبرد در نرم افزار تحت وب

۶) استفاده از تکنولوژی روز دنیا در نرم افزار

سرعت پیشرفت تکنولوژی در دنیا بسیار بالا می باشد در نتیجه اگر در زمان انتخاب نرم افزار از شرکتی خریداری شود که از تکنولوژی ۱۰ سال قبل برای ساخت استفاده کرده باشد، در بازه زمانی خیلی کوتاه از رقبای خود عقب خواهید ماند. برای مثال به نرم افزار های دکستاپ و تحت وب می توان اشاره نمود. پس از انقلاب اینترنت اکثر شرکت ها به استفاده از پلتفرم های مبتنی بر وب روی آورده اند تا بتوانند در تمامی دستگاه ها (کامپیوتر ، لپتاپ ، تبلت و گوشی) بدون در نظر داشتن سیستم عامل (ویندوز ، لینوکس ، مک OS ، اندروید ، IOS و…) فقط با یک مرورگر (کروم، فایرفاکس و…) بتوانند در هر جای دنیا دسترسی داشته باشند.
از موارد دیگر در تکنولوژی می توان به بهینه بودن نرم افزار اشاره نمود. هرساله شرکت های ارائه دهنده زبان های برنامه نویسی در قالب معماری یا زبان های متفاوت آخرین محصولات خود را ارائه می دهند که پس از گذشت چند سال برخی از محصولات را از رده خارج می نمایند. در نتیجه تکنولوژی مورد استفاده می تواند تعیین کننده هزینه سخت افزار، سرعت نرم افزار، امکانات، امنیت و… باشد که در نهایت به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر سازمان شما تاثیر گذار خواهد بود.

۷) رویکرد و سیاست متفاوت شرکت ارائه دهنده جدید با شرکت قبلی

همانطور که قبلا در مقاله ای دیگر در خصوص ERP توضیح داده شد، نرم افزار ERP ابزاری تخصصی می باشد که متخصصان شرکت ارائه دهنده به وسیله آن اقدام به اصلاح فرایند ها و افزایش بهره وری در سازمان می نمایند. اما متاسفانه طبق فرهنگی که در بازار به وسیله تبلیغات های گسترده همکاران ما در صنعت ERP شکل گرفته است تفکر عموم مدیران بر این است که با خرید یک نرم افزار می توان ERP را در سازمان راه اندازی نمود اما پس از خرید و حذف کاغذ های اضافه و سیستماتیک شدن فرایندها، خدمات از سوی شرکت ارائه دهنده قطع می شود و با دریافت مبالغ کلان برای پشتیبانی، صرفاً مشکلات کاربران در استفاده از سیستم یا مشکلات فنی سیستم (که باید رایگان برطرف گردد) را انجام می دهند.

۸) استقرار سریع جهت جلوگیری از ایجاد وقفه در عملکرد سازمان

استقرار در شرکت هایی که پیش تر نرم افزار ERP داشته اند کمی متفاوت می باشد و اگر این استقرار به صورت درست و اصولی انجام نگیرد، می تواند بین 1 تا 3 هفته جریان کاری و اطلاعات سازمان را دچار وقفه نماید بنابراین مدیران سازمان باید برنامه ریزی جهت استقرار را به صورت دقیق از شرکت ارائه دهنده درخواست نمایند.
شرکت آوید سامانه رایمون با کانورت و اصلاح اطلاعات و آموزش کاربران به گونه ای سیستم را استقرار می دهد که در عرض یک روز جایگزین نرم افزار قبلی خواهد شد و سازمان بدونه وقفه می تواند به کار خود ادامه دهد و بعد از آن به اصلاح فرایند و افزایش بهروری اقدام خواهد نمود.

۹) پشتیبانی دائم و قابل اطمینان

اکثر همکاران ما در صنعت ERP از پشتیبانی به عنوان قراردادی جهت دریافت هزینه حل مشکلات سیستم خود استفاده می نمایند. در نتیجه بعضاً دیده شده است برخی از مشکلات کلیدی بعد از گذشت سالیان زیاد همچنان برطرف نمی گردد تا وابستگی به سازمان ارائه دهنده باقی بماند. شرکت آوید سامانه رایمون برخلاف روند بازار سعی نموده تا مشکلات نرم افزاری را بدون قرارداد پشتیبانی و با سرعت بالا برطرف نماید و کاربران صرفاً برای مسائل آموزشی، ساخت گزارش یا دریافت مشاوره برای اصلاح یا ایجاد فرایند و عملیات های سازمان، تماس حاصل نمایند. به این ترتیب رضایت شما به عنوان هدف اصلی ما می باشد تا بتوانیم هزینه ها را به صورت دوطرفه در سازمان ها کاهش دهیم.

حل مشکل از کار افتادن نرم افزار همکاران سیستم

حل مشکل از کار افتادن سیستم همکاران ما در صنعت ERP