قدرت گفتار و کلام در زندگی

شهریور ۲۲, ۱۳۹۸

قدرت گفتار و کلام در زندگی :

قدرت کلام ما  باعث می شود که فردی از زندگی ناامید شود و یا برعکس قدرت کلام می تواند یک شخص را به زندگی امیدوار کند و او را به سمت اهداف خود هدایت کند.

در طول زندگی تان ممکن است با قدرت کلام تان باعث ساخته شدن یک زندگی و یا نابود شدن امیدها و آرزوها شوید. کلمات ما روی خود ما هم تأثیرات فراوانی می گذارند. کلمات ما باعث می شوند که احساساتمان تغییر کنند. ما به جز اینکه با دیگران صحبت می کنیم، با خودمان هم گفتگوهای درونی داریم.

گفتگوهای درونی انسان باعث می شوند که او احساس امیدواری کند یا برعکس احساس کند که دلسرد است و ادامه زندگی برایش دشوار است. کلام ما بر احساس و عواطف خود ما و دیگران تأثیر مستقیمی دارد. قدرت کلام انسان می تواند او را به قله های رفیع موفقیت برساند یا اینکه او را به زیر بکشد و یا به کلی نابود کند.

فلورانس اسکاول شین :

کسانی که همواره از بیماری یا مصیبت سخن می گویند در نهایت آن را به خود جذب خواهند کرد.

انسان توانایی آن را دارد که با حرکت عصای معجزه گر کلام خود، وضعیتی نامطلوب را تغییر دهد. او با این حرکت می تواند غم را به شادی، بیماری را به تندرستی، تنگدستی را به وفور و فراوانی نعمت تبدیل کند. قوه تخیل نیرویی خلاق است و همواره باید کلامی را انتخاب کرد که در آن بارقه‌ی اجابت و برآورده شدن آرزو باشد.

با وجود این که مردم نیروی خارق العاده کلام را دریافت می کنند ولی باز هم نمی توانند مراقب گفتار خود باشند.

مثلاً دوستی دارم که در تماس تلفنی به من می گوید: “بیا برویم مثل قدیم ها گپ بزنیم و درد و دلی کنیم.” منظور او از این گپ زدن به کار بردن واژه های غیرسازنده مثل درد بی پولی، وضعیت کاری خراب، شکست، بیماری و گله گذاری از روزگار است.
من هم معمولاً به او می گویم: “نه متشکرم. من به اندازه کافی از این گپ ها زده ام، برایم خیلی گران تمام می شوند. ولی حاضرم در مورد خواسته هایمان و آن چه علاقه داریم صحبت کنیم، نه درباره موضوعاتی که برایمان خوشایند نیست.”

یک مثل قدیمی می گوید: “فقط به سه دلیل جرات کلام داشته باشید: به خاطر طلب سلامت، برکت و سعادت.”
هرچه انسان در مورد دیگران بگوید در مورد او خواهند گفت و هرچه را برای دیگری بخواهد همان را برای خود خواسته است. “نفرین” همیشه به گوینده برمی گردد و اگر کسی برای دیگری بدبختی بخواهد بی تردید همان را برای خود خواسته است و اگر خواستار موفقیت دیگران بوده است و در طلب آن به آن ها کمک کند راه موفقیت را برای خود گشوده است. جسم و بدن انسان با قدرت کلام، تغییر و نیرو می یابد و بیماری را از ذهن هوشیار دور می کند.

جول اوستین :

هرگاه حرفی می‌زنیم و واژه‌ای بر زبان می‌آوریم در واقع داریم به آن اجازه می‌دهیم که در زندگی ما اتفاق بیفتد. اگر می‌خواهید بدانید که پنج سال دیگر کجا و در چه حال خواهید بود، به حرف‌هایی که امروز در مورد خود می‌زنید دقت بیشتری داشته باشید.

یاد می‌گیرید که کلماتتان را در همان مسیری بیان کنید که دوست دارید زندگیتان در آن مسیر به پیش برود. هر نوع افکاری چه خوب یا بد به ذهن ما ناخواسته خطور می‌کنند اما ما می‌شویم که تنها همین که این افکار وارد سر ما می‌شوند در زندگی ما به وجود نمی‌آیند، بلکه وقتی که آن‌ها را به زبان می‌آوریم در زندگی ما شکل واقعی پیدا کند.

مثلا اگر دوستی از شما پرسید چه خبر؟ شما نباید از نگرانی‌ها و مشکلاتتان با او صحبت کنید و به آن‌ها جان دهید. یاد می‌گیریم که شرایط فعلی خود را توصیف نکنیم بلکه شرایطی که خواهان آن هستیم را توصیف کنیم و بر زبان بیاوریم.

“شما همان میوه ای را برداشت می کنید که قبلا دانه اش را کاشته اید.”

به عبارتی دیگر شما نمی توانید حرف های منفی بزنید و انتظار زندگی مثبتی را داشته باشد. شما نمی توانید در مورد شکست صحبت کنید و انتظار موفق شدن داشته باشد. شما نمی توانید در مورد کمبود و ضعیف بودن اوضاع مالی صحبت کنید و انتظار فراوانی داشته باشید.

آنچه میگویید در زندگی شما اتفاق می افتد.

آنچه به آن فکر میکنید در زندگی شما به وجود نمی آید. افکار منفی ممکن است دائم سراغ ما بیایند. بلکه وقتی افکارتان را به زبان می آورید باعث رخ دادن آنها در زندگی تان می شود.

وقتی میگویید که من با استعداد نیستم و شخصیت جالبی ندارم درواقع دارید برای خودتان محدودیت قائل میشوید این یعنی داشتن یک زندگی متوسط…
شما ممکن است قبلا اینکار را کرده و به زیان خودتان حرف زده باشید اما من معتقدم امروز یک روز جدید است. من باور دارم که شما از این دام نجات پیدا خواهید کرد، تمام زنجیر ها برای شما آزاد می شوند ، تمام گره های محکم برای شما باز خواهند شد و هیچ سلاحی در برابر پیشرفت شما شکل نخواهد گرفت.

شما فقط باید این کار را انجام بدهید :
  1. فقط در مورد موفقیت در زندگیتان حرف بزنید.
  2. در مورد فراوانی ها صحبت کنید.
  3. به خودتان جرات بدهید و در مورد الطاف خداوند صحبت کنید.
  4. شجاعانه در مورد رویاهایتان صحبت کنید.
  5. در مورد مسائلی که به آنها اعتقاد دارید حرف بزنید.

از کلام خود برای توصیف شرایطی که دارید استفاده نکنید بلکه از آن برای تغییر شرایط استفاده کنید. در هر حال افکار منفی سراغ ما می آیند کلید غلبه بر آنها این است که این افکار را به زبان نیاوریم. اگر این افکار را بزبان نیاوریم در زندگی هم اتفاق نمی افتند. افکار منفی خود را بیان نکنید و به آنها جان ندهید. شما میتوانید با قدرت کلام خود سرنوشت خود را تغییر دهید.

منبع اول: کتاب چهار اثر نوشته فلورانس اسکاول شین

منبع دوم: سخنرانی جول اوستین

 

 

مقاله: نرم افزار ERP (برنامه ریزی منابع سازمان)